15 OBOWIĄZKOWYCH MIEJSC DO ZOBACZENIA WE FLORENCJI + 1 BONUS

Proponuję Wam 15 miejsc do zobaczenie we Florencji, wraz z trasą, jeśli macie tylko kilka godzin lub jeden dzień na zwiedzanie.

1. Plac Santa Maria Novella
Nasza trasa zaczyna się tuż za głównym dworcem, przed kościołem Santa Maria Novella. To jedna z najpiękniejszych fasad w mieście. Dominikański kościół został nią ozdobiony w 15-tym wieku, dzięki nowatorskiemu projektowi Leona Battisty Alberti i za pieniądze bogatej rodziny z okolicy: Ruccellaich. Plac ma ciekawy jajowaty kształt, bo właśnie tutaj w 16-tym wieku odbywały sią wyścigi na rydwanach a dwie piramidy (dzisiaj obeliski) zaznaczały okrąg.

2. Kamienica Strozzich
Typowa renesansowa kamienica bogatej rodziny mieszczańskiej z 16-tego wieku. Rustykowany kamień, proporcje, ozdobny gzyms, zewnętrzna ławka i przepiękny krużganek. W tym “palazzo” dzisiaj organizowane są wystawy sztuki zarówno przeszłej jak i współczesnej. Ciekawostka: gzyms na zewnątrz nie został dokończony, ponieważ rodzina Strozzich popadła w niełaskę i musiała opuścić miasto.

3. Piazza del Duomo
Czyli główny plac z katedrą, baptysterium i dzwonnicą. Nie sposób go przeoczyć, ponieważ kopułę katedry widać prawie z każdego punktu w mieście, majstersztyk Brunelleschiego od prawie 600 lat góruje nad całą okolicą. Nie zapomnijcie wejść do Duomo czyli katedry, wstęp jest bezpłatny, trzeba tylko postać trochę w kolejce. I koniecznie zatrzymajcie się, by podziwiać główne drzwi baptysterium, nazwane przez Michała Anioła: Drzwiami Raju. Poznacie je po złocie i po tłumie, który zawsze się przed nimi kotłuje.

4. Orsanmichele
Ta charakterystyczna prostokątna budowla, między Piazza Duomo a Piazza della Signoria ciekawi formą i umieszczonymi w niszach rzeźbami. Podczas mojej pierwszej wizyty we Florencji, weszłam do tego budynku z zaciekawienia, niewiele o nim wiedząc. Orsanmichele, kiedyś targ zbożowy i spichlerz, został przekształcony na kościół w drugiej połowie 14-tego wieku a najważniejsze korporacje mieszczańskie umieściły w niszach swoich świętych patronów. Jeśli wejdziecie do środka, możecie zobaczyć przepiękny gotycki, marmurowy ołtarz: “tabernacolo”, poświęcony Matce Boskiej oraz resztki fresków na ścianach i filarach.

5. Piazza Signoria
Plac Signoria czyli miejsce władzy miejskiej od 14-tego wieku aż do dzisiaj a także bezpłatne muzeum na otwartym powietrzu pełne rzeźb i historycznych symboli. To tutaj przed wejściem do pałacu stał, aż do końca 19tego wieku, oryginał Dawida, Michała Anioła. Charakterystyczny kształt, wygląd i forma placu znane są prawie każdemu na świecie. Zajrzyjcie do środka Palazzo Vecchio, by zobaczyć krużganek i małe, bezpłatne muzeum, gdzie warto oglądnąć dużą mapę miasta z 15-tego wieku.

6. Uffizi
Na prawo od placu, znajduje się Galeria Uffizi, czyli jedno z najstarszych i najważniejszych muzeów na świecie. Oryginalna forma dwóch skrzydeł z widokiem na rzekę, została zaprojektowana i ukończona przez Vasariego w drugiej połowie 15-tego wieku jako miejsce na biura najważniejszych magistratów i siedzib władzy w mieście. Pod koniec 18-tego wieku, budynek został otworzony jako muzeum publiczne i do dzisiaj jest odwiedzany przez tysiące turystów każdego roku. W niszach galerii, zwróćcie uwagę na posągi najsłynniejszych ludzi, związanych z Florencją: zamyślony Michał Anioł, coś tam knujący pod nosem, Macchiavelli czy też rezolutny Benvenuto Cellini.

Most Złotników

7. Ponte Vecchio
Kierując się w stronę rzeki, przed Wami roztacza się widok na Ponte Vecchio czyli Stary Most lub Most Złotników, nazywany tak, jako jedyny most, który ocalał przed nazistowskim zniszczeniem w 1944 roku i na którym od 16-tego wieku aż do dzisiaj, znajdują się tylko sklepy złotników. Nad nimi przechodzi charakterystyczny korytarz Vasariego, jednokilometrowe połączenie Palazzo Vecchio z nową rezydencją Medyceuszy – Palazzo Pitti.

8. Palazzo Pitti
Ogromny pałac, miejsce rezydencji Medyceuszy, króla Włoch i przez krótki czas Parlamentu to efekt modyfikacji i rozbudowań w ciągu wielu wieków. Na pochyłym placu wygrzewają się zazwyczaj turyści, a w środku możecie zwiedzić wiele muzeów i ogrody Boboli.

9. Oltrarno
Przejdźcie się wąskimi uliczkami w dzielnicy Oltrarno w kierunku Santo Spirito i z powrotem w kierunku Lungarno. Ta charakterestyczna dzielnica cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców, oferuje ciekawe pracownie rzemieślnicze, typowe restauracyjki, codzienne targi, placyki i kilka pięknych i mniej zaludnionych kościołów.
Na przykład w Santo Spirito, możecie zobaczyć krucyfiks młodego Michała Anioła, a w kościele Santa Maria del Carmine, jedną z najbardziej znanych renesansowych kaplic na świecie – kaplicę Brancaccich.

10. Piazzale Michelangelo
Z Lungarno, by trochę odetchnąć od gwaru, możecie podejść na piechotę na Piazzale Michelangelo. Plac, wraz z szerokimi alejami, został zaprojektowany pod koniec 19-tego wieku jako punkt spacerowy i panoramiczny dla Florentyńczyków. Do dziś oferuje jeden z piękniejszych widoków na całą dolinę miasta, zawartą między Fiesole, Monte Morello i góry Appennini.

11. San Miniato al Monte
Jeśli już będziecie na Piazzale Michelangelo, nie zapomnijcie podejść jeszcze wyżej, w kierunku kościoła San Miniato al Monte. Jego biała, marmurowa fasada z kolorową mozaiką, górująca nad miastem, przyciąga każdy wzrok. Z monumentalnych schodów, widok na okolice wydaje się jeszcze piękniejszy. San Miniato to jeden z najstarszych kościołów w mieście, pełen symbolów i sekretów, możecie zwiedzić go bezpłatnie, jak również przejść się po przepięknym cmentarzu, na którym pochowanych jest wielu sławnych ludzi czy też zajrzeć do benedyktyńskiej apteki – “farmacia”, gdzie latem mnisi sprzedają nawet własnej produkcji świeże lody.

12. Rożany ogród
Schodząc ze wzgórza, po drodze wstąpcie do różanego ogrodu. Jak mówi nazwa, nie brakuje w nim wielu rodzajów róż a także innych kwiatów i roślin aromatycznych. Możecie tam poleżeć na trawie, wygrzewając się na słońcu, zwiedzić małą japońską świątynię i zobaczyć rzeźby belgijskiego artysty: Jean-Michela Folona, które żona artysty po jego śmierci podarowała miastu.

13. Santa Croce
Przechodząc przez Most delle Grazie, już jesteście w dzielnicy Santa Croce i po chwili stoicie na placu, przed następną fasadą, urzekającą swoją marmurową bielą. To franciszkański kościół Świętego Krzyża, miejsce pochówku wielu artystów i znanych osób i skarbiec sztuki od 13-tego wieku. Przed kościołem dumnie pręży się Dante, któremu miasto chciało oddać hołd, płacąc za ten w rzeczy samej dość nieudany posąg. Plac jest bardzo lubiany przez turystów, dużo w okolicy miejsc z dobrym jedzeniem i sklepów ze skórą czy z lokalnymi wyrobami. Co roku, odbywają się na nim tradycyjne mecze piłki nożnej w kostiumach.

14. Biblioteka Oblate
Ten dawny klasztor został przekształcony w nowoczesną bibliotekę w 1913 roku. Tutaj można jeszcze nacieszyć się atmosferą skupienia i ciszy. Co więcej, wchodząc na drugie piętro, możecie napić się kawy lub coś zjeść na przepięknym tarasie, który oferuje widok kopuły Brunelleschiego jedyny w swoim rodzaju: na wyciągnięcie ręki.

15. Mercato centrale
Czyli nowoczesny targ odrestaurowany w 2014 roku, którego budowa pod koniec 19-tego wieku została zainspirowana paryskimi Les Halles. Na parterze znajduje się charakterystyczny targ i kramy, gdzie możecie coś zjeść na szybko i lokalnie a na pierwszym piętrze, różne stoiska z wieloma rodzajami jedzenia, również restauracje i wspólne miejsca do posiłku czyli „social table”.

BONUS
Muzeum Marino Marini
Dla miłośników wspaniałej architektury i sztuki współczesnej, polecam bezpłatną wizytę w muzeum Marino Marini. Miejsce nie tylko oferuje wystawę rzeźb, plakatów, obrazów i rysunków artysty, ale również jest przykładem bardzo nowoczesnej architektury. Z jednej strony podkreśla ona charakter kościóła romańskiego, a z drugiej oferuje innowacyjne i funkcjonalne rozwiązania, dając możliwość obserwacji dzieł sztuki z wielu miejsc. Muzeum aktualnie jest otwarte tylko w weekendy i w poniedziałki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *