PORADY JAK ZWIEDZAĆW artykule znajdziecie porady jak zwiedzać, gdzie zamówić bilety, na co uważać oraz listę polecanych restauracji, miejsc widokowych i przewodnik po muzeach i kościołach.

JAK DOJECHAĆ DO CENTRUM
Prawdopodobnie dojedziecie na główny dworzec: Santa Maria Novella, na lotnisko lub na parkingi: w Scandicci: Villa Costanza lub w Novoli: Viale Guidoni. Z dworca głównego prawie wszędzie możecie dojść pieszo, natomiast z pozostałych miejsc, polecam tramwaj, który dowiezie Was do centrum miasta.

Bilety można kupić w automatach na przystankach lub w kioskach i u „tabaccaio”, poznacie po literze T wywieszonej na zewnątrz. Bilety ATAF we Florencji są czasowe (90 minut) i czas liczy się od pierwszego skasowania.

KIEDY ZWIEDZAĆ
Od czerwca do września, nie polecam zwiedzania od goziny 13-tej do 16tej. To najgorsze upalne godziny i wiele kościołów jest zamkniętych w przerwie obiadowej. Generalnie kościoły są otwarte od 10 do 12.30 i od 16.30 do 18.30.

Natomiast muzea są otwarte mniej więcej do godziny 18tej. W sezonie, wiele miejsc przedłuża czas otwarcia. Najlepiej sprawdzić każde miejsce online wcześniej.

Najlepsze miesiące na zwiedzanie Florencji to: marzec, kwiecień, maj, wrzesień i październik. Ciepło, przyjemnie i nie za tłoczno. Ja gorąco polecam również przyjeżdżanie w zimie, jeżeli chcecie spokojnie pozwiedzać bez kolejek i nie przepłacając.

Nie ma tutaj prawdziwej zimy, mogą się zdarzyć zimniejsze, wietrzne i deszczowe dni, ale generalnie w centrum miasta temperatury dla nas Polaków przyzwyczajonych do polskich zim, są przyjemne. Poza tym, poza sezonem, bilety hoteli i atrakcji są o wiele tańsze.

W lecie można zwiedzać, ale najlepiej wcześnie rano, by uniknąć upałów.

Drzwi baptysterium

OSZUKIWANIE
Generalnie nie zdarzają się takie sytuacje jak w Rzymie, gdzie niektórzy turyści zapłacili za posiłek 300 euro lub za lody 10 euro, ale trzeba uważać. Przy jakimkolwiek zakupie czy to lodów, czy spaghetti czy torebki, proszę wypytać najpierw o cenę. Najlepiej kupować tam gdzie ceny są wywieszone i wybierać sprawdzone miejsca z recenzjami na trip advisor czy na innych portalach.

Proszę nie kupować niczego od ulicznych sprzedawców, grozi za to poważna grzywna a w razie problemów ze sprzedawcami najegającymi na zakup, lepiej zwrócić się do „carabinieri”, którzy przechadzają się na ulicach w centrum.

W miejscach głównych atrakcji działają bandy kieszonkowców. Często stwarzają oni pozorne sytuacji tłoku lub kłótni i okradają turystów z portfeli i telefonów. Najlepiej nie nosić przy sobie większych pieniędzy i wartościowych przedmiotów.

UWAGA AWARIA !
We Włoszech, awaria jest na porządku dziennym. Nie zdziwcie się jeśli nawet zamówione wcześniej bilety ulegną anulacji, bo awaria, usterka, remont czy trzęsienie ziemi albo śnieg spadł. Spokojnie należy prosić o zmianę biletów lub oddanie pieniędzy, ale jeśli spokojnie nie zadziała, to można się zdenerwować. Z doswiadczenie (niestety) wiem, że zdenerwowanie lepiej tutaj działa.
Co kraj, to obyczaj…

JĘZYK
Włosi po angielsku mówią mało i źle, więc nie oczekujcie wysokiego poziomu tego języka. Na tej stronie możecie znaleźć proste zwroty po włosku: wikitravelREZERWACJA BILETÓW
Na niektóre muzea w sezonie należy kupić bilety wcześniej bilety. Sezon to okres od końca kwietnia do połowy października.

Polecam rezerwację biletów do Uffizi na oficjalnej stronie. Na tej samej stronie, możecie też zarezerwować bilety do Palazzo Pitti i do Ogrodów Boboli.

Bilet na wejście na kopułę Duomo należy wcześniej zarezerwować. Na tej samej stronie można kupić wstęp na dzwonnicę Giotta, bilet do Baptysterium i do Muzeum Opera del Duomo. Link do strony.

Bilet lepiej też zamówić do Accademii, gdzie tłumy turystów chcą zobaczyć arcydzieło Michała Anioła: Dawida. Bilety tutaj.

Nie należy kupować biletów i rezerwacji do muzeów od ulicznych sprzedawców. Praktyka jest zabroniona prawnie i zresztą po co przepłacać i narażać się na oszustwo.

GRATIS
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wszystkie muzea państwowe we Włoszech są gratis, korzystajcie z tej możliwości przy planowaniu Waszej wizyty.

Choć jak na razie nie jest potwierdzone czy ta opcja będzie ważna tylko od października do marca czy też cały rok. Wiele muzeów organizuje dodatkowe dni wstępu gratis.
Inicjatywa nazywa się #iovadoalmuseo i na tej stronie możecie sprawdzić wszystkie muzea i ich gratisowe dni.

Mój przewodnik po wszystkich muzeach i kościołach we Florencji
WIDOKI
Tutaj lista miejsc z najlepszymi widokami we Florencji.

GDZIE DOBRZE ZJEŚĆ
A tutaj kilka restauracji, które polecam i ciągle sprawdzam. Oraz smakołyki kuchni toskańskiej.

%d bloggers like this: