W artykule znajdziecie porady jak zwiedzać, gdzie zamówić bilety, na co uważać oraz linki do polecanych restauracji, miejsc widokowych i przewodnik po muzeach i kościołach.
JAK DOJECHAĆ DO CENTRUM FLORENCJI
Prawdopodobnie dojedziecie pociągiem na główny dworzec: Santa Maria Novella lub samochodem. Polecam parkingi w dobrych cenach w Scandicci: Villa Costanza (zjazd z autostrady o tej samej nazwie lub parking bezpłatny wjeżdżając do Scandicci przy zajezdni tramwajowej Villa Costanza) lub przy lotnisku na Viale Guidoni.
Możecie tam zostawić samochód i dojechać do centrum Florencji tramwajem. Bilety można kupić w automatach na przystankach lub u „tabaccaio”, poznacie po literze T, wywieszonej na zewnątrz. Bilety ATAF we Florencji są czasowe (90 minut) i czas liczy się od pierwszego skasowania.
Dzieci nie płacą tylko do metru wzrostu i jedno dziecko ma przejazd gratis jeżeli towarzyszy mu jeden dorosły.
Z dworca głównego Santa Maria Novella prawie wszędzie możecie dojść pieszo. Centrum Florencji jest w miarę małe i nie polecam wjeżdżania do niego samochodem. Łatwo złapać mandat.
KIEDY ZWIEDZAĆ
Od czerwca do września, nie polecam zwiedzania od godziny 13-tej do 17tej.
Polacy często nie zdają sobie sprawy co znaczą letnie upały w centrum miasta. Posłuchajcie więc mojej rady, planujcie zwiedzanie w lecie wczesną porą. Wyposażcie się w długie, przewiewne ubrania, by się nie spalić, czapkę, kapelusz i dużą ilość wody.
Natomiast muzea są otwarte mniej więcej do godziny 18tej. W sezonie, wiele miejsc przedłuża czas otwarcia. Najlepiej sprawdzić każde miejsce online wcześniej.
Najlepsze miesiące na zwiedzanie Florencji to: marzec, kwiecień i październik. Ciepło, przyjemnie i nie za tłoczno.
Ja gorąco polecam również przyjeżdżanie w zimie, jeżeli chcecie spokojnie pozwiedzać bez kolejek i nie przepłacając.
Nie ma we Florencji prawdziwej zimy, mogą się zdarzyć zimniejsze, wietrzne i deszczowe dni, ale generalnie w centrum miasta temperatury dla nas Polaków przyzwyczajonych do polskich zim, są przyjemne. Poza tym, poza sezonem, bilety hoteli i atrakcji są o wiele tańsze.
OSZUKIWANIE
Generalnie nie zdarzają się takie sytuacje jak w Rzymie, gdzie niektórzy turyści zapłacili za posiłek 300 euro lub za lody 10 euro, ale trzeba uważać. Przy jakimkolwiek zakupie czy to lodów, czy spaghetti czy torebki, proszę wypytać najpierw o cenę. Najlepiej kupować tam gdzie ceny są wywieszone i wybierać sprawdzone miejsca z recenzjami na trip advisor czy na innych portalach.
Proszę nie kupować niczego od ulicznych, nielegalnych sprzedawców, grozi za to poważna grzywna, a w razie problemów ze sprzedawcami nalegającymi na zakup, lepiej zwrócić się o pomoc do innych.
W miejscach głównych atrakcji działają bandy kieszonkowców. Często stwarzają oni pozorne sytuacje tłoku lub kłótni i okradają turystów z portfeli i telefonów, a nawet biżuterii. Najlepiej nie nosić przy sobie większych pieniędzy i wartościowych przedmiotów.
UWAGA AWARIA !
We Włoszech, awaria jest na porządku dziennym. Nie zdziwcie się jeśli nawet zamówione wcześniej bilety ulegną anulacji, bo awaria, remont, strajka albo śnieg spadł. Spokojnie należy wtedy prosić o zmianę biletów lub oddanie pieniędzy. Ale jeśli spokojnie nie zadziała, to można się zdenerwować. Z doswiadczenie (niestety) wiem, że zdenerwowanie lepiej tutaj działa.
Co kraj, to obyczaj…
JĘZYK
Włosi po angielsku mówią mało i źle, więc nie oczekujcie wysokiego poziomu tego języka. Na tej stronie możecie znaleźć proste zwroty po włosku: wikitravel
REZERWACJA BILETÓW
Na niektóre muzea w sezonie należy kupić bilety wcześniej bilety. Sezon to okres od końca kwietnia do połowy października.
Polecam rezerwację biletów do Uffizi na oficjalnej stronie. Na tej samej stronie, możecie też zarezerwować bilety do Palazzo Pitti i do Ogrodów Boboli.
Bilet na wejście na kopułę Duomo należy rezerwować przynajmniej tydzien wcześniej . Na tej samej stronie można kupić wstęp na dzwonnicę Giotta, bilet do Baptysterium i do Muzeum Opera del Duomo. Link do strony.
Bilet lepiej też zamówić do Accademii, gdzie tłumy turystów chcą zobaczyć arcydzieło Michała Anioła: Dawida. Bilety tutaj.
Nie należy kupować biletów i rezerwacji do muzeów od ulicznych sprzedawców. Praktyka jest zabroniona prawnie i zresztą po co przepłacać i narażać się na oszustwo.
KOŚCIOŁY
Kościoły ze wstępem gratis (np Ognissanti, Santa Trinita, San Miniato al Monte, Santa Felicita, Santo Spirito) są zazwyczaj otwarte od 9 tej do 12.30 i od 16 tej do 18.30. W niedzielę rano, zwiedzanie jest ograniczone, ponieważ odbywają się msze.
GRATIS
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wszystkie muzea państwowe we Włoszech są gratis. Korzystajcie z tej możliwości przy planowaniu Waszej wizyty.
Wiele muzeów organizuje dodatkowe dni wstępu gratis we Florencji np 18 go lutego lub 14 go lutego dla zakochanych.
ZABYTKI
Nie wiecie co zobaczyć we Florencji?
Mój przewodnik po wszystkich muzeach i kościołach we Florencji
WIDOKI
Tutaj lista miejsc z najlepszymi widokami we Florencji.
GDZIE DOBRZE ZJEŚĆ
A tutaj kilka restauracji, które polecam i ciągle sprawdzam. Oraz smakołyki kuchni toskańskiej.