LUKKA I JEJ TRZY WIEŻE

Prawdziwą atrakcją w Lucce jest możliwość wejścia na jedną z trzech wysokich wież i podziwiania panoramy na miasto o czerwonych dachach i na górzyste okolice. Każda wieża ma inną historię, cechy charakterystyczne i swoje ciekawostki.

Poczytajcie i wybierzcie, na którą wolicie się wdrapać. A może na wszystkie?

wieża dzwonnica lukka
Katedra Sw. Marcina z dzwonnicą.

DZWONNICA ŚW MARCINA PRZY KATEDRZE

Dzwonnica stoi dziwnie „przyciśnięta” do katedry Św. Marcina. Nie znamy dokładnej daty początków jej budowy, ale na pewno było to przed 12 tym wiekiem. Jest więc jedną z najstarszych wież w mieście. Ma też dwa różne materiały, efekt wielu lat pracy i zmian w stylistyce.

Prawdopodobnie znajdując się przy murach miasta i to w kierunku Pizy, zagorzałej rywalki Lukki, dzwonnica pełniła kiedyś funkcje obronne. Jest najwyższą z wież w mieście, bo ma prawie 60 metrów.

Wejście na dzwonnicę (217 schodków) nie jest polecane osobom z lękiem wysokości. Do pewnego momentu schody są kamienne, ale potem robią się metalowe i widać pustą przestrzeń w środku i pod nogami. Ja nie mam lęku, ale troszkę to na mnie sprawiło wrażenie.

Dochodzi się do celi z 7 dzwonami, która jest ogrodzona kratą. Niektóre dzwony przetrwały z 13 go / 14 go wieku.
Polecana dla amatorów wrażeń i średniowiecza.

Informacje
Bilet kupuje się w środku katedry (3 euro), można kupić bilet łączony albo osobny.
Godziny otwarcia 10-18.
Link do oficjalnej strony.

wieża godzin delle ore, lukka
„Czerwona” Lukka.

TORRE DELLE ORE – WIEŻA GODZIN

Zamożne rodziny budowały kiedyś wieże w średniowiecznych miastach. Wieża Godzin należała do osób prywatnych, aż do 1390 roku kiedy to miasto zdecydowało się ją wynająć, a potem kupić i umieścić na niej zegar. Wieża, w centralnej pozycji, na uczęszczanej ulicy Fillungo wyznaczała w ten sposób czas mieszkańcom. Dzisiejszy szwajcarski zegar jest z połowy osiemnastego wieku i można zobaczyć jego mechanizm na szczycie.

Na 50 metrowej wieży znajdują się również dzwony. Wejście po drewnianych schodkach (207) nie jest polecane osobom z klaustrofobią.
Z góry roztacza się piękny widok na całe miasto.

Ciekawostka
Lucida Mansi, piękna kobieta, która w 17 tym wieku sprzedała swoją duszę diabłu za 30 lat młodości, próbowała przed nim uciec, wspinając się na wieżę. Chciała zatrzymać zegar, by oszukać w ten sposób Lucyfera. Nie zdążyła i ten porwał ją na ognistym wozie i wrzucił do pobliskiego jeziorka w dzisiejszym ogrodzie botanicznym. Tam czasem, według mieszkańców, pojawia się jej duch.

Wejście polecane dla amatorów średniowiecza, duchów i zegarów.

Informacje
Wieża jest otwarta od końca marca do października.
Bilety kupuje się na miejscu (5/3 euro).
Godziny od 10.30 do 18.30.
Link do oficjalnej strony.

wieża guinigi lukka
Widok na miasto i wieżę Guinigi z dębami.

WIEŻA GUINIGI

Nazwa (wymowa Guinidżi) pochodzi od bogatej rodziny kupców i bankierów, która posiadała tutaj pałac i jak wiele innych rodzin w mieście chciała mieć wieżę. W Lucce było podobno aż 250 wież i większość z nich z czasem zburzono.

Wieża ma 44 metry, ale wydaje się wyższa, ponieważ można wejść na sam szczyt, łatwo rozpoznawalny z daleka, dzięki obecności na nim dębów ostrolistnych. Prawdopodobnie rodzina zainspirowała się zawieszonymi ogrodami jakich było wiele na Bliskim Wschodzie. Drzewa są utrzymywane do dzisiaj i stwarzają ciekawą atmosferę.

Wchodzi się po 230 wygodnych schodach i nie ma żadnych atrakcji po drodze. Tylko ostatnia część wymaga trochę zwinności. Trzeba przejść po metalowej pochylni przez wąskie wyjście.
Widok na miasto (według mnie) jest z niej najciekawszy.
Polecana dla amatorów panoramy.

Informacje
Otwarta cały rok, w różnych godzinach, do sprawdzenia.
Bilety (5/3 euro) kupuje się na miejscu.
Link do oficjalnej strony.


Chcesz zwiedzić Lukkę z przewodnikiem? Napisz do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *