KRZYWA WIEŻA W PIZIE – 5 CIEKAWOSTEK

Krzywa Wieża w Pizie to jeden z najbardziej znanych zabytków na świecie. W sezonie turystycznym, tysiące ludzi codziennie pozuje do typowego zdjęcia, “podpierając” wieżę.
Dla odmiany na zdjęciu także słoń próbuje swoich sił.

krzywa wieża w Pizie ze słoniem

Jak to często jednak bywa ze światowymi ikonami, wszyscy je znają, ale mało wiedzą na ich temat. W artykule znajdziesz pięć ciekawostek o wieży. 
Wiedział*ś o nich?

1. NIKT NIE ZNA NAZWISKA PIERWSZEGO ARCHITEKTA
No właśnie! Nie wiemy kto zaprojektował wieżę. Budowę rozpoczęto w 1173 roku i już przy stawianiu trzeciego poziomu, wieża zaczęła się zapadać i przechylać. Według Giorgia Vasariego, to Bonanno Pisano, autor brązowych drzwi katedry ponosi odpowiedzialność za ten nieudany projekt. Teoria dość prawdopodobna, ponieważ w przedsionku dzwonnicy, znaleziono kamień nagrobny z jego imieniem. Natomiast w 19 tym wieku, odkryto kopię napisu, który podobno wisiał nad wejściem: “Obywatel z Pizy o imieniu Bonanno.“

Czyżby architekt tak wstydził się swojego błędu, iż wolał, by jego nazwisko nie przeszło do historii?
Ironią losu, dzisiaj to on byłby jednym z najbardziej znanych artystów na świecie.

krzywa wieża płaskorzeźby

2. TAJEMNICZE PŁASKORZEŹBY
Przy wejściu do budynku, po prawej i lewej stronie widnieją dziwne płaskorzeźby. Jedna scena przedstawia statki i możemy ją zrozumieć, biorąc pod uwagę, iż Piza była niesamowitą potęgą morską w tamtych czasach. To dzięki podbiciom i grabieżom zaczęto budować katedrę i inne kościoły w mieście, wykorzystując skradzione kolumny, marmur, sarkofagi.

Natomiast dwie sceny pokazują trzy zwierzęta jakby ze sobą walczące, niedźwiedzia, na jednym barana, na drugim byka i smoka-węża. Wysunięto różne hipotezy na ten temat. Według niektórych baran symbolizuje Pizę i pierwszy dzień w roku. Aż do połowy 18 go wieku, Nowy Rok w wielu miastach Toskanii zaczynał się 25 go marca, pod znakiem Barana. Trzy budynki na Placu Cudów: katedra, baptysterium i dzwonnica mają też powielać astronomiczne ułożenie konstelacji Barana. To wyjaśniałoby również fakt, że wieża została postawiona w oddaleniu od katedry, a nie tradycyjnie tuż obok.
Kto wie?

piza wieza

3. WIEŻA PRAWIE SIĘ ZAWALIŁA
Nie przesadzając, w latach 80 tych pojawiło się poważne ryzyko upadku wieży. Skrzywienie osiągnęło wtedy znaczny stopień. Budynek zamknięto w styczniu 1990 go roku, wezwano najlepszych specjalistów i zaczęto prace stabilizacyjne. Ekipą dyrygował inżynier polskiego pochodzenia, Michał Jamiołkowski.

Przez 11 lat, po gruntownych badaniach, wzmocniono bazę i całą strukturę, umieszczono 900 ton przeciwwagi z jednej strony, wykopano i zdrenowano teren. Całe przedsięwzięcie kosztowało w przeliczeniu na euro, 27 milionów.

Potem poddano konserwacji wszystkie elementy dzwonnicy, więc teraz olśniewa swoją bielą.
Według specjalistów, Krzywa Wieża ma postać bezproblemowo przez następnych 300 lat.

galileusz krzywa wieza

4. EKSPERYMENT GALILEUSZA
Urodzony w Pizie Galileusz, według swojego biografa i matematyka Vincenzo Viviani, przeprowadził na Krzywej Wieży ważny eksperyment. Upuścił on ze szczytu dwa przedmioty o różnej masie i upadły one na ziemię w tym samym momencie. To wydarzenie obaliło poprzednie wierzenia i zainicjowało rozwój nauki na bazie eksperymentów
W środku, przy wejściu widać marmurową tablicę z 1839 go roku, celebrującą eksperyment naukowca.

leaning tower pisa

5. SYMBOLIKA 7 PIĘTER
Krzywa Wieża ma 7 pięter i 7 dzwonów na swym szczycie. Ten numer nie jest przypadkowy. Numer siedem symbolizuje perfekcję, animę mundi według Platona, życie u Egipcjan, siedem dni stworzenia świata w chrześcijaństwie. Siedem to numer piramidy, składa się z trójkąta i kwadratu, jest więc połączeniem perfekcji boskiej i ludzkiej.

Informacje o zabytkach na Placu Cudów w Pizie.
Oficjalna strona z informacjami praktycznymi.

Podoba ci się ten artykuł? Polub, podziel się.
A zainteresowanych zapraszam do zwiedzania ze mną Pizy i innych miejsc w Toskanii.
KONTAKT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *