MIEJSCA DO KĄPIELI W TOSKANII

Miejsca do kąpieli w Toskanii.

Dzisiaj będzie krótko, intensywnie i bardzo praktycznie. Zrobiło się gorąco i moje myśli naturalnie podążają w kierunku wody, natury i słońca… Podam Wam więc kilka moich ulubionych i sprawdzonych miejsc, gdzie można się wykąpać w Toskanii. Mówię tutaj nie o plażach i morzu, ale o mniej znanych turystom rzekach, jeziorach i źródłach termalnych.

Podczas Waszej wizyty w tym uroczym regionie, koniecznie udajcie się przynajmniej do jednego z tych miejsc! Do Was należy wybór, a będzie coś na każdy gust. Oczywiście w miarę możliwości, wybierzcie jakikolwiek dzień tygodnia oprócz niedzieli, kiedy wszystkie kąpieliska są oblężone przez mieszkańców Toskanii.


Miejsca do kąpieli w Toskanii: rzeki, jeziora i termy.

https://www.instagram.com/p/B9fAtPkFMLt/?utm_source=ig_web_copy_link
Miejsca do kąpieli w Toskanii – Jezioro Bilancino w marcu

JEZIORO BILANCINO – PIKNIK I KAYAK
Ten ogromny, sztuczny zbiornik wody w górzystym rejonie Mugello, niedaleko Barberino Outlet Village to najbardziej znane jezioro toskańskie. Pamiętam jak w pierwsze moje lato w Toskanii jeździliśmy często w tygodniu właśnie nad Bilancino, nazywając je ironicznie “morzem dla biedaków”. Mogliśmy je raczej nazywać morzem dla leniuchów, ponieważ ten akwen jest oddalony tylko 30 minut samochodem od Florencji.

Blisko jeziora jest wiele szlaków na piesze i rowerowe wycieczki, a na miejscu można wypożyczyć rowerki wodne, kajaki, Sup czy zapisać się na lekcje windsurfingu. Mimo iż woda, jak to w jeziorze, nie ma przejrzystości rzeki czy morza, wielu osób kąpie się tutaj bezproblemowo. Miejsce idealne dla amatorów całodniowego pikniku na łonie natury. Przy BIlancino są dostępne w różnych miejscach bezpłatne parkingi, można też tutaj skorzystać z komfortowego kąpieliska z leżakami, barem i restauracją.
Oficjalna strona turystyczna Mugello

Kanion Toskania

ORRIDO DI BOTRI – WODNY KANION W TOSKANII
Jeśli natomiast macie ochotę na prawdziwą przygodę, to koniecznie musicie wybrać się do naturalnego kanionu w Toskanii, Orrido di Botri. Kanion znajduje się w rezerwacie przyrody i otwierany jest tylko w okresie letnim. Wstęp jest gratis, na miejscu płaci się tylko kilka euro za wypożyczenie kasku. Często przybywają tutaj grupy z przewodnikiem, ale można spokojnie przejść samemu, mając dobrą zabawę i nie unikając zimnej wody.

Byłam kilka razy z synem i zawsze było wyśmienicie. Fakt, trzeba trochę jechać samochodem, ponieważ park znajduje się w górach Apuane, na pograniczu z regionem Emilia Romagna. (Właśnie jak piszę ten artykuł, to nabrała mnie ochota na powrót do Orrido di Botri).
Auto należy zaparkować w Ponte a Gaio, w gminie Bagni di Lucca.
Nie zapomnijcie zabrać ubrania i butów na zmianę.
Info tylko po włosku.

Masso delle Fanciulle rzeka w Toskanii

MASSO DELLE FANCIULLE – RAJ NA ZIEMI
Masso delle fanciulle to w tłumaczeniu: głaz młodych kobiet i znajduje się on na rzece Cecina niedaleko Volterry. Jak mówi legenda (albo przynajmniej wersja, którą wolę), to tutaj przychodziły kąpać się nago “fanciulle”, daleko od niepożądanych oczu. Miejsce jest naprawdę przepiękne, jasne skałki, błękitna woda, zieleń drzew i cisza.
Trzeba jechać w kierunku miejscowości, miło brzmiącej dla naszego polskiego ucha, Pomarance a potem Berignone – Lanciaia. Oczywiście Google maps służy zawsze chętnie pomocą. Po zaparkowaniu samochodu (duży, bezpłatny parking) śledzi się bieg rzeki i wybiera miejsce na kąpiel. Im dalej pójdziecie, tym mniej znajdziecie ludzi. Nie zapomnijcie zabrać czegoś do jedzenia, bo nie ma wielu barów ani sklepów w okolicy.

https://www.instagram.com/p/CPnyQ9wDh5t/?utm_source=ig_web_copy_link
Miejsca do kąpieli w Toskanii – Rzeka Elsa

SENTIERELSA – WZDŁUŻ LAZUROWEJ RZEKI
W uroczej miejscowości Colle Val d’Elsa niedaleko Sieny, wzdłuż rzeki Elsa, znajduje się ciekawy szlak pieszy, gdzie można się wykąpać i podziwiać lazurową wodę. Miejsce polecam wszystkim, ponieważ trasa jest łatwa i krótka. Przechodzi się przez kilka mostków, obok małych wodospadów i grot, które cieszą oczy i oferują tak pożądane, letnie ochłodzenie. Można oczywiście zatrzymać się w dowolnym punkcie na kąpiel. Jak trafić? Bardzo łatwo… Jadąc przez Colle Val d’Elsa, widać wiele tabliczek drogowych z informacją Parco Fluviale Val d’Elsa. Początek szlaku zaczyna się przy moście, naprzeciwko którego znajduje się parking i bar.
Informacje .

Termy Rapolano Toskania

ANTICA QUERCIOLAIA TERMY W RAPOLANO
Antica Querciolaia w Rapolano to moje ulubione termy na wolnym powietrzu w Toskanii. Dysponują dużą przestrzenią wśród zieleni oliwkowych drzew i wieloma basenami ze źródlaną wodą termalną. Wygodne leżaki, hydromasaż, bar, restauracja, udogodnienia, jednym słowem komfort na łonie natury. A co więcej znajdują się tylko 20 minut od Sieny więc dojazd jest szybki i praktyczny. Często korzystam i po tym artykule, powinnam wymagać od nich zniżki na wstęp za bezpłatną reklamę. Ah.
Oficjalna stronka

WSZYSTKIE TERMY W TOSKANII.

Termy w Toskanii

TERMY SATURNIA – KASKADA I MŁYN 
W Toskanii mamy również kilka term na wolnym powietrzu bezpłatnych, z których najbardziej scenograficzne i dobrze utrzymane są termy w Saturnii. Do spróbowania nie tylko w lecie, ale również w zimie. Wtedy to dopiero czuć różnicę temperatur!

Termy w Saturnia, a właściwie charakterystyczna kaskada, są dość duże i w tygodniu jest miejsce dla wszystkich. Obok znajduje się parking i restauracja z barem. Niestety ich wadą jest duża odległość od Florencji. Uwazajcie, by nie zostawiac rzeczy w samochodzie na widoku.

Bonus dla ciekawskich:
RIO BUTI niedaleko Prato.

Rzeka w Toskanii

Moje wizyty we Florencji i w Chianti. Oferuję również wizyty w San Gimignano i Sienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *