DROGA GLADIATORA – TOSKANIA

Nareszcie wybrałam się zobaczyć sławną ścieżkę, gdzie kręcono sceny do filmu Gladiator. To chyba najbardziej znane miejsce w Toskanii, bo często o nie pytacie i chcecie tam pojechać. Chyba nawet bardziej znają to miejsce turyści niż mieszkańcy regionu!

droga gladiatora toskania
Droga Gladiatora w zimie, w tle Monte Amiata.

DROGA GLADIATORA, TOSKANIA – TREKKING
Proponuję Wam jednak szesnasto kilometrowy pieszy szlak w okolicy, aby zobaczyć nie tylko to miejsce, ale również inne i naprawdę nacieszyć oczy pięknem pejzaży.

Trekking najlepiej rozpocząć w miejscowości San Quirico d’Orcia. Można zaparkować samochód gratis przy Via delle Carbonaie 22 albo przy szkole Via Dante Alighieri, 133.
Początkowo idzie się szosą w kierunku restauracji La Taverna del Barbarossa aż do agroturystyki Podere la Buca. Potem już łatwo śledzić widoczne znaki na szlaku. W około trzy godziny wolnym krokiem dochodzi się do miasteczka Pienza.

Można ściągnąć sobie trasę gps np z płatnych aplikacji wikiloc, komoot lub strava.
https://it.wikiloc.com/percorsi-escursionismo/san-quirico-pienza-anello-12720531

Aczkolwiek trudno się zgubić ponieważ obie miejscowości Pienza i San Quirico pozostają prawie cały czas widoczne. Wraca się szlakiem , który prowadzi w dół obok Pieve di Corsignano. Powrót do San Quirico d’Orcia trwa 3 godziny.

Można rozpocząć szlak z Pienzy, ale jest tam trudniej z zaparkowaniem samochodu i według mnie na obiad lepiej być w Pienzy niż w San Quirico.

trekking toskania val d'orcia
Tak wyglądają oznaczenia szlaków CAI albo rete escurionistica Toscana.

TREKKING ANELLO PIENZA-SAN QUIRICO
Trasa: 16,5 km
Doliczcie dwa kilometry na zwiedzanie San Quirico i Pienzy
Różnica wysokości: około 600 metrów wraz z wejściem do Pienzy.
Dla kogo: dla wszystkich osób bez problemów z chodzeniem.
Czas: około 6 godzin.

KIEDY NAJLEPIEJ SIĘ WYBRAĆ
Trasę można przebyć od października do końca maja w bezdeszczowe dni. Warto mieć buty trekkingowe ponieważ ścieżka może być zabłocona.

Odradzam wędrówkę w miesiącach letnich. Jest wtedy bardzo gorąco, a cały szlak znajduje się na słońcu.
Trasę można przebyć również rowerem.

droga gladiatora kaplica vitaleta
Kaplica Madonny w Vitaleta

ATRAKCJE NA SZLAKU
Zaraz po wyjściu z San Quirico natkniecie się na wspaniałe pejzaże.
– Cyprysy obok San Quirico (oznaczone i Cipressi)

Kaplica Madonna z Vitaleta, jedno z najbardziej fotografowanych miejsc w Toskanii. Legenda mówi, iż kapliczkę postawiono na miejscu cudownego objawienia maryjnego. Dzisiaj widzicie 19 wieczną przebudowę w stylu renesansowym.

– Stara studnia (mniej więcej km za kapliczką w kierunku Pienzy znajduje się bardzo stara i głęboka studnia)

Pienza, niesamowite miejsce, gdzie urodził się papież Eneasz Piccolomini i zarządził zmianę nazwy z Corsignano na Pienza. Przyjął on tytuł Piusa II i zamówił projekt głównego placu architektowi z Florencji, Bernardo Rossellino.

Pieve di Corsignano, ciekawy kościółek, jeden z najstarszych w Toskanii. Posiada interesujące płaskorzeźby na portalach wejściowych np Podróż Trzech Króli i Syrenę z dwoma ogonami.

Szlak Gladiatora. Miejsce nagrania kilku scen do filmu. Na google maps jest też nazywane Campi Elisi.

San Quirico d’Orcia, miasteczko zachowało wiele średniowiecznych kościołów i ślady przeszłości. Znajdowało się na znanym szlaku pielgrzymkowym Via Francigena podobnie jak Lukka, San Gimignano i Siena i czasy jego największej świetności przypadają na 11, 12 i 13 wiek.

droga gladiatora toskania pienza
Pienza – plac klejnot renesansu

ATRAKCJE W OKOLICY
Okolica jest bogata w źródła termalne, miasteczka na wzgórzach, niesamowite pejzaże i scenografie. Nie brakuje gospodarstw, agroturystyk, day spa.
Wymienię tylko kilka miejsc. Odkrywajcie inne na własną rękę.

Montalcino, ciekawe średniowieczne miasteczko z dobrym jedzeniem, kilkoma muzeami i wszechobecną sztuką.

Chianciano Terme, podobne w stylistyce do Montecatini Terme. Dzisiaj trochę podupadło, ale na uwagę zasługują terme sensoriali płatne, gdzie można spędzić przyjemnie kilka godzin. Chianciano terme ma bardzo dużo hoteli.

Bagno Vignoni, mała miejscowość znana ze źródeł termalnych dzisiaj głównie płatnych. Dobre miejsce na nocleg czy na wieczorną kolację, nie brakuje tutaj restauracji i hoteli.

Monticchiello, charakterystyczny gród na wzgórzu.

Montalcino, średniowieczne miasteczko znane z produkcji wina Brunello.

Bagni di San Filippo, wolne źródła termalne. Poczytaj więcej tutaj.

Saturnia. Jak wyżej.

Sorano i PItigliano, dwie miejscowości, noszące ślady Etrusków, zbudowane na skale tufowej.

san quirico d'orcia
San Quirico d’Orcia w zimie.

GDZIE DOBRZE ZJEŚĆ – DROGA GLADIATORA, TOSKANIA
W San Quirico d’Orcia:
Ristorante Fonte alla Vena, przed wejściem do centrum historycznego, przytulne i smaczne miejsce.

La Taverna del Barbarossa (500 metrów od miasta). Dobre jedzenie, dużo miejsca, piękny taras. Obsługa trochę szorstka w obyciu.

Trattoria al Vecchio Forno, bardzo lubiane miejsce w centrum miasta w charakterystycznej oprawie.

W Pienza:
– Trattoria Latte di luna
, bardzo przytulne i romantyczne miejsce.

Griglieria Al Feriale, kuchnia toskańska, hamburgery. Twarze personelu na pierwszy rzut oka niezbyt sympatyczne, ale potem się rozluźniają i mają bardzo dobre jedzonko.

Bottega Pecora Nera, kanapki, deski z szynkami i serami, pierwsze dania. Miejsce na szybki obiad.

val d'orcia
Zimowy pejzaż w dolinie Val d’Orcia.

NOCLEGI
Warto spędzić przynajmniej jedną noc w Val d’Orcia i zaplanować dwa lub trzy dni na poznanie głównych atrakcji. Są to miejsca, gdzie należy włączyć tryb zwiedzania powolnego, spacerując, podziwiając zmieniające się światło, kosztując lokalnych przysmaków, z których słynie dolina. (np ser owczy pecorino di Pienza, ręcznie robione makarony pici, pappardelle czy wino czerwone z Montepulciano, z Montalcino czy Scansano). Niestety trzeba mieć samochód, bo środki komunikacji publicznej kursują rzadko.

Gorąco polecam nocleg Antica Sosta w San Quirico d’Orcia, gdzie przywita Was z niezwykłą gościnnością właścicielka, a śniadanie pozostawi niezapomniane wrażenie. Dostępne jest pięć pokoi dwu lub czteroosobowych w starym domu z kamienia, odremontowanym i urządzonym w tradycyjnym stylu. Obok jest bezpłatny parking i bardzo dobra restauracja Fonte alla Vena.

bagno vignoni
Bagno Vignoni.

JAK DOJECHAĆ DO DROGI GLADIATORA W TOSKANII.
Jeżeli chcecie zobaczyć tylko drogę gladiatora i kapliczkę Vitaleta bez trekkingu, możecie zaparkować przy Pieve di Corsignano albo pod Pienzą i udać się tam pieszo. Od Pienzy jest około 2 km, od kościoła kilkaset metrów.
Do kapliczki Vitaleta też można podjechać kierując się google maps (droga między Pienza a San Quirico, w pewnym momencie jest znak, aby skręcić w kierunku Cappella di Vitaleta), zaparkować i podejść około km pieszo.

SZUKASZ KIEROWCY I WYCIECZKI W TE MIEJSCA?
Napisz do mnie jeżeli szukasz kierowcy na jeden dzień, który zawiezie Cię w te miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *