Porady praktyczneJAK DOJECHAĆ
Prawdopodobnie dojedziecie na główny dworzec: Santa Maria Novella, na lotnisko lub na parkingi: w Scandicci: Villa Costanza lub w Novoli: Viale Guidoni. Z dworca głównego prawie wszędzie możecie udać się pieszo, natomiast z pozostałych miejsc, polecam tramwaj, który dowiezie Was do centrum miasta. Bilety można kupić w automatach na przystankach lub u tabaccaio, poznacie po literze T wywieszonej na zewnątrz. Bilety ATAF we Florencji są czasowe (90 minut) i czas liczy się od pierwszego skasowania. Kontrola jest dość częsta.

KIEDY ZWIEDZAĆ
Od czerwca do września, nie polecam zwiedzania od 13-tej do 17tej. To najgorsze godziny upałów a wiele kościołów obserwuje pauzę obiadową. Generalnie miejsca świete są otwarte od 10 do 12.30 i od 16.30 do 18.30. Natomiast muzea są otwarte mniej więcej do 18tej , natomiast w sezonie, wiele miejsc wydłuża te godziny. Proszę sobie sprawdzić to wszystko wcześniej, jeśli sami zwiedzacie, by wlaśnie nie stracić okazji zobaczenia niektorych miejsc przez niedopatrzenie.
Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Florencji jest marzec, kwiecien, maj i październik. Cieplo, przyjemnie i nie za tłoczno. Ja gorąco polecam rownież przyjeżdżanie w zimie, jeżeli chcecie spokojnie pozwiedzać bez kolejek i nie przepłacając. Nie ma tutaj prawdziwej zimy, mogą sie zdarzyć zimniejsze, wietrzniejsze dni i deszcze ale generalnie w centrum miasta temperatury jak dla nas Polaków przyzwyczajonych do polskich zim, są przyjemne. Poza sezonem, bilety hoteli i atrakcji są o wiele, wiele tańsze.OSZUKIWANIE-SCAM
Generalnie nie ma takich sytuacji jak w Rzymie, gdzie niektórzy zapłacili za posiłek 300 euro lub za lody 10 euro, ale trzeba uważać. Przy jakimkolwiek zakupie czy to lodów, czy spaghetti czy plecaka, proszę wypytać najpierw o cenę. Najlepiej kupować tam gdzie ceny są wywieszone i wybierać sprawdzone miejsca z recenzjami na trip advisor czy na innych portalach.
Proszę nie kupować niczego od ulicznych sprzedawców, grozi za to poważna grzywna. W razie problemów proszę zwrócić się do „carabinieri” czy do żołnierzy, którzy stoją na głównych placach.

UWAGA AWARIA !
We Włoszech, awaria jest na porządku dziennym. Nie zdziwcie się jeśli nawet zamówione rezerwacje mogą ulec anulacji, bo awaria, usterka, remont czy trzęsienie ziemi albo śnieg spadł . Czy tramwaj lub autobus stanie i nie wiadomo co dalej.
Co kraj, to obyczaj…

JĘZYK
W miejscach turystycznych generalnie po angielsku każdy Wloch coś powie, ale nie oczekujcie wysokiego poziomu języków obcych. Proste zwroty po włosku tutaj: wikitravelREZERWACJA BILETÓW
Na które muzea w sezonie należy kupić wcześniej bilety i gdzie? Sezon to okres od końca kwietnia do połowy października. Polacem rezerwację biletów do Uffizi na oficjalnej stronie.
Na tej samej stronie, możecie też zarezerwować bilety do Palazzo Pitti i do Ogrodów Boboli.

Wejście na kopułę czyli Duomo, w tym wypadku bilet zawsze należy wcześniej zarezerwować. W cenie biletu jest wliczony wstęp na dzwonnicę Giotto, Baptysterium, Muzeum Opera del Duomo i zobaczenie w podziemiach katedry, resztek pierwszego kościoła: Santa Reparata. Przy zakupie biletów od razu należy zarezerwować dzień i godzinę wejścia na Cupola czyli na kopułę. Link do strony.

Galeria Accademii, gdzie tłumy turystów chcą zobaczyć rzeźbę Michała Anioła: Dawida. Bilety tutaj.

GRATIS
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wszystkie muzea państwowe we Włoszech są gratis, korzystajcie z tej możliwości przy planowaniu Waszej wizyty.
Choć jak na razie nie jest potwierdzone czy ta opcja będzie ważna tylko od października do marca czy też cały rok. Wiele muzeów organizuje dodatkowe dni wstępu gratis.
Inicjatywa nazywa się #iovadoalmuseo i na tej stronie możecie sprawdzić wszystkie muzea i ich gratisowe dni.

Mój wpis o wszystkich muzeach i kościołach we Florencji

WIDOKI
Tutaj moja lista miejsc z najlepszymi widokami we Florencji.

GDZIE DOBRZE ZJEŚĆ
A tutaj kilka miejsc, które polecam i ciągle sprawdzam


Poza tym czytajcie bloga, pozdrawiam!