Chianti – winnice i pejzażeChianti to dość duży region na południe od Florencji, znany z wyśmienitego wina i charakterystycznych pejzaży. Region sięga aż do okolic Sieny a większe miejscowości to: Greve in Chianti, Radda, Castellina i Gaiole. Nie wszędzie łatwo się dostać, niektóre gospodarstwa znajdują się na wzgórzach, do których prowadzą kręte, niewybrukowane drogi a klimat na jesień i w zimie potrafi być tutaj dość ostry. Najlepiej przyjechać od kwietnia do października. Okolice oferują również wiele atrakcji dla amatorów chodzenia pieszo i fotografowania. 

Wino Chanti Classico jest produkowane w tym regionie od 2000 lat od czasów Etrusków. Nazwa Chianti i przyznanie etykietki winom tej okolicy to rezultat edyktu z 1716-tego roku. Dzisiaj poznacie oryginalne wino, wyprodukowane właśnie tutaj po charakterystycznym znaku na butelce: Czarnym Kogucie. Ten symbol od 1924-tego roku chroni oryginalne wina Chianti. Wizyta w tym pięknym regionie, to okazja do zwiedzenia winnic i kantyn polączona z ewentualną degustacją win, oleju z oliwek, serów… W ten sposób będziecie mogli się dowiedzieć więcej o procesie produkcji wina czy oliwy i spróbować charakterystycznych produktów tych okolic.
Do tego dołączymy spacer po wzgórzach i zwiedzenie niektórych małych miasteczek, które zachowały do dziś swój malowniczy aspekt jak na przykład: Montefioralle, Badia a Passignano czy Volpaia czy San Donato in Poggio.

Wizytę należy uzgodnić wcześniej by wybrać miejsca i zarezerwować zwiedzanie winnic.
Poczytaj wiecej o Chianti.