KOŚCIÓŁ SANTA CROCE

Santa Croce Florencja, kaplica Pazzich, Brunelleschi
Kaplica Pazzich

Franciszkański klasztor i kościół Santa Croce we Florencji, którego budowę rozpoczęto pod koniec trzynastego wieku, to prawdziwy skarbiec sztuki i historii.
Mimo iż franciszkanie z założenia mieli posiadać kościoły skromne, w tym wypadku przesadzili z bogactwem zewnętrznym i wewnętrznym budynku.

Gotyckie wnętrze ozdobione jest wieloma freskami Giotta i jego naśladowców, pokazującymi historie Św. Krzyża, Maryi, Jana Ewangelisty czy Św. Franciszka.
Przez wieki kościół Santa Croce stał się miejscem pochówku wielu znanych postaci, dlatego w dziewiętnastym wieku nazwano go Pantheonem włoskich sław.

To tutaj można zobaczyć groby między innymi: Michała Anioła, Galileusza, Machiavellego, czy naszych rodaków Zofii Zamojskiej Czartoryskiej i Skotnickiego. Pracowali tutaj tacy rzeźbiarze jak Donatello, Bernardo Rossellino, Lorenzo Bartolini, Antonio Canova. I malarze: Cimabue, Vasari, Bronzino, Santi di Tito, Alessandro Allori.
Można powiedzieć, iż każdy szanujący się artysta we Florencji pragnął mieć przynajmniej jedno dzieło w Santa Croce.

W części zewnętrznej znajduje się arcydzieło architektury renesansowej Kaplica Pazzich, zaprojektowana przez samego Brunelleschiego.

Wizyta w kościele i jego części muzealnej trwa dwie godziny. W przypadku większych grup bilety należy zarezerwować wcześniej.
Wszelkie informacje o biletach wstępu tutaj.

Zarezerwuj.