MUZEUM VILLA GUINIGI – LUKKA

Muzeum Villa Guinigi – Lukka

W tym roku mam ochotę zabrać Was w mniej znane zakątki Toskanii, na przykład do pięknego miasta – Lukka. Warto tam odwiedzić katedrę, baptysterium i wejść na jedną z trzech wież.

Jeśli natomiast interesuje Was sztuka, polecam odwiedzenie tego pięknego i zacisznego muzeum, Villa Guinigi.

muzeum villa guinigi lukka

Muzeum znajduje się w pałacu miejskim, zbudowanym w 15 tym wieku dla magnata i władcy Lukki przez 30 lat, Paola Guinigi. Tutaj, zaraz za murami miasta, organizował dla swoich gości turnieje, huczne uroczystości i ceremonie. W zeszłym wieku miejsce stało się siedzibą muzeum państwowego.

Instytucja posiada kolekcję dzieł od czasów Etrusków do 18 go wieku, związaną z historią miasta i artystami lokalnymi, bądź pracującymi w mieście na zlecenie.

muzeum guinigi lukka
Mozaika rzymska

PARTER
Na parterze można zobaczyć resztki archeologiczne, znalezione w okolicach Lukki przypadkowo lub podczas wykopalisk. Są to przeważnie groby i ich wyposażenia, pokazujące rozwiniętą kulturę Etrusków, zamieszkujących te tereny przed Rzymianami, a potem Rzymian. Na uwagę zasługuje na przykład mozaika podłogowa z 2 go wieku p.n.e, znaleziona w Rzymie, przedstawiająca Trytona i Nereidę.

Jednym z najstarszych eksponatów jest grecki krater ze scenami mitologicznymi, prawdopodobnie z 470 roku p.n.e.

Zwróćcie uwagę na biżuterię Etrusków, mieli oni bardzo utalentowanych złotników i metalurgów.

krucyfiks berlinghieri lukka

PIERWSZE PIĘTRO
SZTUKA WCZESNOŚREDNIOWIECZNA

Na pierwszym piętrze można prześledzić początki rzymskiej historii miasta i czasy średniowiecza aż do 12 go wieku.

Znajdują się tutaj kolumny, kapitele, fragmenty architektury, freski i pierwsze dzieła malarskie na desce. Coś dla amatorów fantastycznych stworzeń, wyrzeźbionych na średniowiecznej architekturze: syreny, gryfy, smoki, harpie… Mieli kiedyś wyobraźnię!

W Lucce do dzisiaj w wielu kościołach można zobaczyć pięknie ozdobione portale i architrawy. Pracowali tutaj rzemieślnicy z północy tak zwani comacini i warsztat artysty z Pizy, Biduino.

W tych okolicach rozwinęło się również pierwsze malarstwo na desce. Były to głównie krucyfiksy. Jeden z najstarszych przykładów to krucyfiks Berlinghieri. Jest on z początków 13 go wieku, a Chrystus jest pokazany jako triumfujący nad śmiercią, bez oznak cierpienia i z otwartymi oczami. Po bokach namalowani są Maryja i Jan Ewangelista.
Jeszcze nie ma scen Pasji, które wkrótce zaczną się pojawiać z pierwszymi szczegółami naturalistycznymi i oznakami ekspresji.

Terracotta muzeum villa guinigi lukka
Renesansowa terracotta

SZTUKA GOTYCKA I PIERWSZEGO RENESANSU
Najciekawsze okazy kolekcji znajdują się w tej i następnej sekcji. Sala ze swoim drewnianym sklepieniem, przypomina nawę kościoła i zawiera freski, obrazy ze złotym tłem i rzeźby. Tutaj możecie zobaczyć przepełnione złotem poliptyki Spinello Aretino i figurkę Madonny z dzieciątkiem rzeźbiarza z okolic Sieny, Tino da Camaino. Bardzo lubię jego łatwo rozpoznawalny styl.

W centrum sali znajduje się ogromny ołtarz, Priamo della Quercia, który łączy architekturę, rzeźbę i malarstwo.

W sali znajdziecie dwie terracotte, przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem, być może ręki Donatella. Przypominają one bardzo jego przepełniony czułością styl i podobne rzeźby na przykład w muzeum Bardini we Florencji czy w palazzo Davanzati.

muzeum villa guinigi lucca
Vir dolorum – Matteo Civitali

RENESANS
W Lucce pracował w 15 tym wieku utalentowany rzeźbiarz, Matteo Civitali, inspirujący się nowinkami wprowadzonymi przez Donatella. Wiele jego dzieł zdobi do dzisiaj kościoły i ulice miasta. W muzeum możecie zobaczyć dużą kolekcję jego rzeźb: Madonnę, Vir Dolorum, Ecce Homo, Zwiastowanie.

W mieście kwitł handel i wymiany z północną Europą, dlatego trafiały tutaj również dzieła artystów flamandzkich, na przykład przepiękna scena Zwiastowania. Jednak malarstwo północne ma szczegóły, kolory i światło zupełnie inne niż malarstwo włoskie.

muzeum villa guinigi lukka
Muzeum Villa Guinigi – Lukka

KONTRREFORMACJA
Po Soborze Trydenckim wraca się do ścisłej tematyki religijnej, mającej uczyć i prowadzić do uniesienia wiernych. W sali królują ogromne obrazy ołtarzowe, a przodują artyści z Florencji tacy jak: Cigoli, Jacopo Ligozzi, czy Giorgio Vasari, którego zobaczcie ciekawą alegorię Niepokalanego Poczęcia.
Zaciekawił mnie obraz artysty z Lukki, Paolo Guidotti, Alegoria Wolności. Lukka jest pokazana jako pantera, otoczona przez dzieci, które ofiarowują jej bogactwa i serce.
Lukka nigdy nie została podbita przez Medyceuszy i zachowała swoją republikę bardzo długo. Lubi to więc podkreślać.

pompeo batoni ekstaza sw katarzyny

BAROK I NEOKLASYCYZM
W Lucce w 17 tym wieku pracowali dwaj znani włoscy malarze, Guido Reni i Giovanni Lanfranco, proponując wyidealizowane piękno, inspirowane sztuką klasyczną i Rafaela.

W tym samym czasie Lukka wydała na świat malarza podkreślającego światło i kolor, korzystającego z nowinek wprowadzonych przez Caravaggia – Pietro Paolini. W muzeum możecie zobaczyć kilka jego obrazów.

Inny znany, późniejszy miejscowy malarz to Pompeo Batoni, którego Ekstaza Św. Katarzyny (na zdjęciu) i Męczeństwo Św. Bartłomieja robią niesamowite wrażenie.

muzeum villa guinigi lukka

Bardzo miło się zwiedza to muzeum, nigdy nie ma w nim tłumów. Sale są dobrze oświetlone, obrazy pięknie wyeksponowane i nie brakuje miejsc na chwilę odpoczynku. Po wizycie zaglądnijcie do ogrodu na relaks i na ciekawe zdjęcia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wstęp do muzeum kosztuje aktualnie 4 euro, ze zniżką 2 euro.
Do 18 lat, wstęp gratis.
W pierwsze niedziele miesiąca wstęp jest bezpłatny dla wszystkich.
Nie potrzeba rezerwacji.
Oficjalna strona

Chcesz zwiedzić Lukkę z przewodnikiem? Zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *