Florencja mniej znana – OltrarnoWizyta polecana dla tych, którzy już widzieli główne zabytki miasta albo mają ochotę zobaczyć Florencję lokalną i mniej turystyczną. Oltrarno, czyli po drugiej stronie rzeki Arno, to dzielnica, która rozwinęła się później niż centrum, ale już od najwcześniejszych czasów była zamieszkiwana przez kupców z Syrii czy Armenii, ponieważ tędy przebiegała zarówno Via Cassia, która łączyła miasto z Rzymem jak i Via Pisana, droga do Pizy. Ci pierwsi kupcy “przywieźli“ do miasta chrześcijanizm i to właśnie z tej strony rzeki zobaczymy jeden z najstarszych kościółów w mieście – Santa Felicita.

W szesnastym wieku, Kosma pierwszy przeprowadził się wraz z rodziną do Palazzo Pitti, co spowodowało powstanie eleganckiej ulicy Via Maggio i pojawienie się wielu nowych kamienic w tej dzielnicy, wcześniej zamieszkiwanej głównie przez robotników różnych gild czy ludzi biednych, przybyłych ze wsi, w poszukiwaniu pracy w wielkim mieście.
Dzielnica ta dzisiaj jest uważana za najbardziej ”cool” we Florencji, tak jak stwierdził Lonely Planet. Podczas dnia roi się tutaj wiele różnych rzemieślników i artystów, często mają miejsce lokalne targi, można tutaj dobrze zjeść w typowej osteria czy trattoria a wieczorem place i wąskie uliczki wypełniają się Florentyńczykami, tradycyjnie z kieliszkiem wina w rękach.

Wizyta trwa dwie i pół godziny i zobaczymy:
– Most Złotników od drugiej strony
– Borgo San Jacopo ze swoim charakterystycznymi wieżami z 13go i 14go wieku
– Plac i Kościół Santo Spirito również wewnątrz, ostatni projekt architekta Brunelleschiego
– Pałac Pitti, ogromną nową rezydencję Medyceuszy
– Kamienicę Bianca Cappello, kochanki córki Kosmy I-wszego
– Kapliczkę nauki dedykowaną Galileuszowi w stylu neoklasycznym
– Kościół San Felice i Santa Felicita, gdzie będziemy mogli podziwiać arcydzieło Pontormo – Zdjęcie z krzyża
– Lungarno czyli przepiękne widoki na miasto z drugiej strony rzeki
Wieżę San Niccolo
i wiele innych ciekawostek na temat tradycji kulinarnych, pracowni lokalnych i warsztatów, życia nocnego i street art.

Wizyta ze względu na godziny otwarcia kościolów odbywa się rano około 10-tej lub po 16-tej. Wstępy do kosciołów są bezpłatne.