CERTALDO I BOCCACCIO

Certaldo, Boccaccio
CERTALDO I BOCCACCIO

Niedaleko Florencji, warto wybrać się do świetnie zachowanego, średniowiecznego miasteczka Certaldo. W górnej części miasta urodził się w 1313 roku Giovanni Boccaccio, autor Dekameronu. Tutaj spędził on również ostatnie lata swojego aktywnego życia i został pochowany w miejscowym kościele.

Certaldo, miasto Boccaccio

Certaldo znajduje się na średniowiecznym szlaku pielgrzymkowym: Via Francigena, blisko takich miast jak San Gimignano, Gambassi Terme, Castelfiorentino. Ciekawym symbolem miejscowości jest czerwona cebula, podobno wyjątkowo słodka i soczysta.

Podczas wizyty, nie należy przegapić Palazzo Pretorio, domu rodzinnego Boccaccio i kościoła Św. Jakuba i Filipa. Wszystkie te budynki znajdują się przy głównej drodze Via Boccaccio.

Uliczka w Certaldo

Kościół Św. Jakuba i Filipa jest również związany z błogosławioną Julią della Rena, która spędziła 30 lat swojego życia zamknięta w celi obok apsydy. Podobno osoby, które przynosiły jej jedzenie, były obdarowywane świeżymi kwiatami. Skąd miała ona kwiaty w zamkniętej celi pozostaje tajemnicą.

Palazzo Pretorio w Certaldo, Toskania

Na zdjęciu Palazzo Pretorio i jego charakterystyczna wieża i loża ozdobiona herbami wielu wikariuszy, sprawujących władzę w pałacu. Kiedyś tutaj znajdował się zamek miejscowych hrabiów Alberti, a potem miejsce rządów z trybunałem sprawiedliwości, więzieniem i salą tortur.

Palazzo Stiozzi-Ridolfi w Certaldo

Na głównej ulicy można zobaczyć średniowieczne budynki: pałac Stiozzi-Ridolfi, pałac Giannoni, Machiavelli i wieżę Lucardesi. Certaldo było oczywiście otoczone murami, których przetrwała do dzisiaj tylko niewielka część. Miasto miało trzy bramy: Porta Alberti, Porta al Sole i porta del Rivellino.

Na zdjęciu Porta del Rivellino, która prowadziła pielgrzymów do pobliskiego San Gimignano a potem do Sieny.

Certaldo, Porta del Rivellino

W Certaldo w 1999 roku otwarto krótki wyciąg linowy, który z Certaldo Basso (czyli niskiego) wiedzie do jego średniowiecznej części na wzgórzu. Bilety można zakupić w kasie przy piazza Boccaccio i tam również zaparkować samochód. Na placu stoi dziewiętnastowieczna statua upamiętniająca autora Dekameronu.

Giovanni Boccaccio


Na zdjęciu. Widok z górnej części miasta na kolejkę i na Certaldo Basso jak również na okoliczne wzgórza.

Certaldo, kolejka liniowa

W Certaldo w lipcu odbywa się renomowany festiwal teatru ulicznego, Mercantia. Miasto wypełnia się wtedy tancerzami, aktorami, kramami na ulicach i turystami z całego świata.

We wrześniu natomiast odbywa się tradycyjny orszak w kostiumach średniowiecznych celebrujący opowiadania z Dekameronu.

Na przełomie sierpnia i września świętuje się miejscową cebulę i warto spróbować wtedy lokalnych potraw w jednej z miejscowych restauracji.

Uliczka w Certaldo

Nie zapomnijcie wstąpić na kawę czy drinka do pięknej restauracji-kafejki z tarasem:
il Castello.

Na cudne widoki na miejscowe wzgórza, na spacer i piknik, warto zajrzeć do pobliskiego parku Canonica. Do dzisiaj w tych okolicach można znaleźć muszle i skamieniałości, pozostałości po morzu i milionach lat historii!

Toskania Certaldo

W Certaldo organizuję wizyty razem z pobliskim San Gimignano i ewentualną degustacją win w lokalnej winnicy. Zapraszam do kontaktu.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *